Jakich pieluszek wielorazowych używać w pierwszych miesiącach życia?


Zakupiłam cały zestaw pieluszek onesize, lecz po głębszym wczytaniu się w temat wielorazówek, okazało się, iż OS nie nadają się na pierwsze 2-3 miesiące życia.
Dlaczego? Są po prostu za duże... nie dopasowują się do małej pupci dziecka i skutkuje to ciągłymi przeciekami. 
Więc zaczęłam kombinować jaki zestawik sprezentować synkowi na pierwsze miesiące z nami...
Myślałam, zamawiałam, szyłam, dziergałam.... I powstała....

Wyprawka pieluszkowa dla noworodka:


-tetra, flanela, muślina, pieluszki bambusowe
-wkłady bambus, mikrofibra, mikropolar, coolmax (rozmiar S, aby ewentualnie zwiększyć chłonność)
-formowanki
-wkłady sucha pielucha lub wkładki polarowe
- otulacze pul (najlepiej newborn, ale niektóre "S" sa idealne)
-otulacze lub gatki wełniane newborn
- klamerka snappy i agrafka

Dlaczego pieluszki składane (tetra, flanela...) ?

 Pieluszki składane są idealne na częste załatwianie się maluszka (nawet kilkanaście razy na dobę). Nie są tak chłonne jak wkłady, ale przy takim małym dziecku nie ma to większego znaczenia. Za to szybko schnął, łapią rzadkie kupki dzięki czemu nie ma przecieków i zaoszczędzamy na otulaczach (o tym dalej).
 Pieluszek typu tetra nie prasujemy! Niestety wiele mam podążających za radami swych rodzicielek popełnia ten błąd. Uprasowana pieluszka rzeczywiście robi się bardziej miękka lecz kosztem jej chłonności. Prasowanie jest śmiercią dla tetry... Nie jest też prawdą, iż niewyprasowane pieluszki są nieodkażone.  Dzisiaj mamy tyle rodzajów proszków..... dodatków do prania np. Nappy Fresh, że takie zastosowanie dodatkowego odkażania nie ma sensu.
I kolejnym plus takich pieluszek (zwłaszcza tetry) jest ich cena. :) 

Składanie pieluszek tetrowych

Sposobów na składanie pieluszek typu tetra jest wiele. Ja zamierzam korzystać ze zwykłego składania w prostokąt (pomaga to łapać kupki) lub w ten sposób:Które wkłady są najlepsze?

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, gdyż każdy rodzaj wkładu ma inne zalety.
Postaram się krótko i konkretnie przedstawić poszczególne wkłady.

1. wkłady mikrofibra:  tanie, możliwie chłonne, miękkie, szybko schnął

2. wkłady bambusowe: bardzo chłonny, dobry na noc, super oddycha, dostarcza delikatną termoregulację, niestety długo schnie

3. wkłady z mikropolarkiem: sucho przy skórze, chłonność zależy od tego jaki materiał jest wewnątrz (zazwyczaj jest to mikrofibra), mięciutkie, niestety szybko łapie brzydkie zapachy

4. wkłady węglowo-bambusowe: przeciętnie chłonne, dość sztywne

5. wkłady coolmaxem: chłonne, nawet szybko schnął, duża cyrkulacja powietrza, mięciutkie

6. wkłady konopne, z dodatkiem lnu itp.: nie znam się na tych wymysłach :)

Formowanki

Są bardzo chłonne, idealne na noc lub na wyjście. Szybkie, praktyczne i wygodne w zakładaniu. Niestety długo schnął i niektóre rodzaje tworzą "dużą pupę" u dziecka. 

formowanka newborn uszyta przeze mnie 100% bawełny

Wkłady sucha pielucha/wkłady polarkowe:

Każda firma produkująca pieluszki wielorazowe posiada także w sprzedaży tzw. "wkłady sucha pielucha". Są to cieniutkie kawałki mikropolarku, które położone na wierzch pieluszki (wkładu) odciągają wilgoć od pupy dziecka, dzięki czemu bobas czuje sucho. Są różne kształty wkładów:   prostokątne, przypominające kształtem klepsydrę, czy duże jak w przypadku firmy milovia.  Myślę, że kształt nie ma większego znaczenia, lecz dobrze jest zawinąć taką wkładkę pod wkład, aby się nie przesuwała... 
Istnieją także wkładki polarowe, które mają takie same zastosowanie jak wkłady sucha pielucha. Na pewno jakościowo nie jest to super miękki mikropolar, ale swoją funkcję spełnia. I są o wieeele tańsze. Dostępne raczej tylko w produkcji handmade.wkład polarkowy "sucha pielucha" uszyty przeze mnie

 Otulacze pul

Dlaczego akurat otulacze? Jest tak wiele rodzajów pieluszek... kieszonki, SIO, AIO... 
Moim zdaniem dla noworodka najlepszy jest ten typ pieluszkowania. Otulacze mogą nam posłużyć na kilka przewinięć (a nawet i może cały dzień). Wszystko zależy czy zdarzy nam się jakiś przeciek. W każdym bądź razie takiego otulacza używamy, aż do jego zabrudzenia, natomiast wymieniamy jedynie wkłady. Szybko, wydajnie i tanio. Rodzajów otulaczy jest tyle ile jest firm... Każda pieluszka się czymś różni. Może w przyszłości uda nam się zrobić dla was otulaczowy test. :)

Otulacze/ gatki wełniane

Otulacze oraz gatki wełniane najlepiej przepuszczają powietrze ze wszystkich dostępnych nam pieluszek. Włókna wełny posiadają idealną termoregulację, dzięki czemu pupa dziecka w takim otulaczu w letnie dni jest chłodzona, natomiast w zimowe grzana.
 Dzięki temu, że wełna może wchłonąć ilość płynu o ok. 1/3 większą od swojej wagi, otulacze które nawet wchłonęły wilgoć z wkładu nie przemięknął i nie zabrudzą ubranka. 
Kolejną genialną właściwością wełny jest fakt, iż jest odporna na nieprzyjemne zapachy oraz bakterie. Wełna (a raczej lanolina-owczy tłuszcz) rozkłada mocz na sole oraz wodę i z łatwością ją odparowuje, dzięki czemu otulacze zostają świeże !
Otulacze wełniane są bardzo higieniczne i nie muszą być tak często prane jak PULowe. Ten rodzaj pieluszek wystarczy wietrzyć. Wełna wchłania część wilgoci przez co wewnętrzna warstwa otulacza jest po użyciu delikatnie wilgotna, jednak wywieszona do wietrzenia bardzo szybko schnie i już po ok. pół godziny otulacz jest świeży i ponownie gotowy do użycia. 
Wełna ma także właściwości antystatyczne, dzięki czemu odpycha kurz. Nie musimy więc się martwić, że pieluszka będzie gromadzić brud.
 Otulacze oraz gatki wełniane (te oryginalne) najczęściej są szyte z wełny merynosów (o tej wełnie pisałam w poście o wkładkach laktacyjnych tutaj). Nie polecam otulaczy lub gatek ze zwykłej wełny. jest nieprzyjemna, drapie, nie wchłania tyle wilgoci, nie jest tak higieniczna jak wełna merynosów itd. Jedyny plus to fakt, iż takie pieluszki są dużo tańsze niż te z wełny merino.

Aby nie przedłużać ... Pytania dotyczące prania, pielęgnacji itp. takich otulaczy proszę zostawiać w komentarzach. :)
Pod spodem zdjęcia dzierganych przeze mnie gatek wełnianych z wełny merino.

A teraz szukam sposobu na zrobienie zapinanego na rzepy otulacza wełnianego. :)

  

podwójna nitka
wełna merino 100%
druty,szydełko 3,5
rozmiar newborn

Korzystałam ze wzoru dostępnego tutaj:
ciągle go modyfikuje :)

1 komentarz:

  1. Piękne otulacze z wełny merynosów! Czytam diy z załączoznego pdfa i zastanawiają mnie przytoczone wymiary. Jakieś duże się to wszystko wydaje. Czy mogłabyś podać szerokość swoich otulaczy mierzoną na płasko w najszerszym miejscu (zaraz nad nogawkami)?

    OdpowiedzUsuń