Naturalna pielęgnacja noworodka cz.I

  

Skóra dziecka jest jednym z jego najważniejszych narządów zmysłów i stanowi 25 procent całkowitej masy noworodka. Pełni bardzo ważne funkcje, dojrzewając przez pierwsze 4 lata życia dziecka. Dopiero po osiągnięciu tego wieku staje się nieprzepuszczalna. Do tego czasu mechanizm obronny skóry jest bardzo "ułomny", dlatego jest mocno podatny na działanie składników chemicznych oraz różne zakażenia powodowane bakteriami oraz grzybami. Weźmy odpowiedzialność za odpowiednią pielęgnacje tego cienkiego, delikatnego naskórka...

Kąpiel 

Jestem wielką przeciwniczką kąpieli noworodków zaraz po ich narodzinach. Wielu znajomych nie miało świadomości jak ważne jest odkładanie pierwszej kąpieli dziecka i zaraz po jego przyjściu na świat położne brały przestraszone maleństwo pod kran. Skutek? Wiele miesięcy walki z różnymi schorzeniami skóry.
Wiadomo... Każde dziecko jest inne i każde może zareagować inaczej. Jednak na pewno lepiej zapobiegać, niż leczyć. :)

Dlaczego warto odłożyć kąpiel w czasie?

1. Dziecko rodzi się pokryte mazią płodową, która przez 9 miesięcy chroni skórę naszego maleństwa. Badania dowodzą, iż posiada ona właściwości immunologiczne, dzięki czemu stanowi naturalną barierę ochronną. Pierwszy kontakt skóry dziecka z nowymi warunkami (np. szpitalnymi), gdzie jest narażona na zakażenia, może wywołać przeróżne mechanizmy , które będą niekorzystnie wpływały na funkcjonowanie skóry dziecka. Maź płodowa, która stanowi początkową barierę ochronną w dużym stopniu daje możliwość przystosowania się skórze dziecka do nowych warunków życia.

2. Potrzeba bliskości dziecka i matki po porodzie jest największą potrzebą noworodka zaraz po wyjściu na świat. Poród to niesamowicie trudny czas nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci, które wyjęte ze swojego ciepłego, przyciemnionego i ciasnego domku, czują olbrzymi strach. Nagle wszystko staje się duże i jasne, ręce i nogi zaczynają swobodnie dyndać, a wokół jedynie huk i hałas... Czego w tym czasie potrzebuje maleństwo? Powrotu do brzucha! :)
Możemy dać mu w tych ciężkich dla niego chwilach chociaż trochę poczucia bezpieczeństwa, którego pragnie. Dać czuć nasz zapach, oddech, słyszeć bicie naszego serca oraz nasz głos...
Bliskie bycie z mamą zaraz po porodzie da dziecku troszkę czasu na oswojenie się z nowym otoczeniem. Oddzielenie mamy i noworodka zaraz po porodzie może także zakłócić naturalny proces "poznania się", który w wielu przypadkach ma duże znaczenie przy karmieniu piersią.

3. Nasza skóra jest idealnym miejscem na regulację temperatury ciała naszego dziecka. Mamy niesamowitą właściwość (której nie mają np. tatusiowie), która sprawia iż nasza skóra gdy jest taka potrzeba oddaje ciepło, a gdy trzeba delikatnie ochładza. Jest to bardzo ważne dla nowo narodzonego dziecka, które ma dużą trudność w utrzymaniu właściwej temperatury ciała.


Co ile kąpać niemowlę?

Coraz częściej możemy usłyszeć, iż nie powinniśmy kąpać noworodków codziennie. Natomiast druga strona sporu kąpielowego nieustannie apeluje, aby kąpiel odbywała się każdego dnia.
No i co mamy robić?
Nie wiem. :)

Ale spróbuję przedstawić zalety dwóch "teorii kąpielowych", abyśmy mogli podjąć słuszną dla nas i naszych pociech decyzję. :)


Zalety codziennej kąpieli noworodków i niemowląt

 
1. Tworzenie codziennego rytuału, który pomaga wyciszyć dziecko przed snem.
2. Budowanie więzi z dzieckiem.
3. Nauka codziennej higieny i wyrabianie nawyku od wczesnego etapu życia.

Zalety kąpieli noworodków i niemowląt co kilka dni


1. Częstsza niż 2-3 dni kąpiel (do roku życia) znacznie wysusza skórę dziecka.- opinia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej
2. Zbyt częste mycie głowy środkami do pielęgnacji może powodować ciemieniuchę.- opinia Chaunie Brusie autorki bloga Tinybluelines.com (pielęgniarki)
3. Częstym myciem ścieramy delikatny naskórek dziecka oraz jego florę bakteryjną, która chroni małego bobasa.

Co zawierają kosmetyki dla dzieci i jak mogą im zaszkodzić ? 

 

1. OLEJ MINERALNY, czyli parafina (mineral oil, petrolatum, paraffin oil, paraffinum liquidum, wazelina-produkty ropopochodne):

- Organizm nie potrafi wydalać tej substancji, czyli wchłonięta przez skórę, bądź zjedzona (polizanie posmarowanej rączki) będzie zalegać w organizmie. Gdzie? W wątrobie, nerkach oraz węzłach chłonnych. A tam... Nie zrobi nic dobrego.
- Mocno zatyka pory, przez co powstają zaskórniki oraz wypryski. Utrudnia gojenie się podrażnień na skórze.
- Tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę, przez co skóra nie oddycha, nie może się pocić oraz usuwać toksyn z organizmu.
- Długo stosowany może wysuszać skórę, ponieważ zaburza naturalną produkcję lipidów.
- Mocno spowalnia regenerację naskórka.
- Nie pozwala wchłonąć się w skórę składnikom odżywczym, minerałom, witaminom itp., które są zawarte np. w kremie.
- Jest bardzo tani, dlatego często wykorzystywany.


2. SODIUM LAURETH/LAURYL SULPHATE, SODIUM LAURYL SAULFATE – SLS, SODIUM LAURETH SULFATE – SLES i ich pochodne:

- Tani detergent syntetyczny stosowany w przemyśle do odtłuszczania pomieszczeń i urządzeń.
- Przesusza i podrażnia skórę.
- Działa szkodliwie na skórę dzieci zwłaszcza okolice narządów płciowych.
- Zatyka pory, zaburzając wydzielanie łoju i potu.
- Badania na University Medical College of Georgia wykazały, że po wniknięciu do organizmu kumuluje się w tkankach. Natomiast dostając się do oczu dzieci powoduje ich uszkodzenie.
- Długo stosowany może wysuszać skórę, ponieważ zaburza naturalną produkcję lipidów.
- Zmienia pH skóry na zasadowy.


3.  PARABENY (METHYL, ETHYL PROPYL, BUTYL PARABEN):

- Konserwanty zaburzające gospodarkę hormonalną.
- Mogą działać silnie drażniąco na skórę powodując reakcje alergiczne, zaczerwienienie lub świąd.
- Działają estrogennie, na mężczyzn feminizująco.


4. GLIKOL PROPYLENOWY (PROPYLENE GLYCOL):

-  Znajduje się w większości chusteczek nawilżanych.
- Jest to substancja obniżająca temperaturę zamarzania w płynach hamulcowych czy chłodniczych.
- Działanie kancerogenne (rakotwórcze).
- Destrukcyjny wpływ na wątrobę, nerki oraz układ nerwowy.
- Wysusza naskórek i może prowadzić do zapaleń naskórka i skóry właściwej.


5. SZTUCZNE AROMATY I BARWNIKI:

- Wywołują wysypkę, zaczerwienienia i podrażnienia.
- Wysuszają i mogą powodować mocne łuszczenie się skóry.
- Mogą powodować alergię.


6. SILIKON Patrz oleje mineralne




Tyle zakazanych substancji.... Więc jak poradzić sobie z pielęgnacją noworodka?
Odpowiedź na te i inne pytania w "Naturalnej pielęgnacji noworodka cz. II"



9 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post :) Może warto dodać, że z 1. kąpielą można zwlekać do 2. tygodnia życia noworodka.
    Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. silikony i parafina to nie to samo. Wiele silikonów może odparowywać ze skóry całkowicie. Nie mówię, że są fajne w pielęgnacji dziecka, ale nie wprowadzajmy ludzi w błąd ;) Ogólnie na temat artykułu chciałam dodać, że podoba mi się, że przedstawiłaś plusy jednego i drugiego rozwiązania :) Oczywiście kąpać też można łagodnie, ale domyślam się, że o tym będziesz pisała w drugiej części :) Powodzenia w pisaniu bloga!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasne, że silikony i parafina to nie to samo. Dlatego zostały rozdzielone. :) Ale minusy mają praktycznie identyczne, więc nie chciałam już kopiować lub niepotrzebnie się rozpisywać innymi słowami. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. No akurat moim zdaniem taka naturalna pielęgnacja jest bardzo ważna i świetnie, że wiele osób ją praktykuje. Dzięki temu nie działamy agresywnie na skórę dziecka. Warto czytać składy i warto sprawdzać, jak nasze dziecko reaguje na poszczególne preparaty i składniki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Super artykuł! Jakbyście szukali więcej porad i ciekawostek odnośnie zdrowia i pielęgnacji dziecka to odsyłam na portal https://mamabezrecepty.pl/ . Wiedza jest tu w bardzo przystępny sposób przedstawiona

    OdpowiedzUsuń